Jan Paweł II.jpg

Głos św. Jana Pawła II:

„Żaden człowiek nie może się uchylić od podstawowych pytań: Co powinienem czynić? Jak odróżniać dobro od zła? Odpowiedź można znaleźć tylko w blasku prawdy, która jaśnieje w głębi ludzkiego ducha, jak zaświadcza psalmista: „«Któż nam ukaże dobro?» Wznieś ponad nami, o Panie, światłość Twojego oblicza!
    Nigdy nie wolno, nawet dla najpoważniejszych przyczyn, czynić zła, aby wynikło z niego dobro.
   Człowiek, który chce zrozumieć siebie do końca, musi ze swoim niepokojem, niepewnością, a także słabością i grzesznością, ze swoim życiem i śmiercią, przybliżyć się do Chrystusa.
   Ciemności błędu i grzechu nigdy jednak nie zdołają do końca zgasić w człowieku światła Boga Stwórcy.”

Fragmenty Veritatis splendor

Z kalendarza:

Dokładnie 27 lat temu Jan Paweł II wydał encyklikę „Veritatis splendor” o rozpoznaniu dobra, istnieniu zła, roli ludzkiej wolności, ludzkiego sumienia.
VERITATIS SPLENDOR (dosł. blask prawdy) – encyklika papieża Jana Pawła II o niektórych podstawowych problemach nauczania moralnego Kościoła, ogłoszona 6 VIII 1993 […]. Jest pierwszą encykliką podejmującą refleksję nad całością nauczania moralnego Kościoła, choć jej bezpośrednim celem jest przypomnienie niektórych fundamentalnych prawd doktryny katolickiej w kontekście współczesnych prób ich podważania lub zniekształcania. […] Veritatis splendor zachęca do podjęcia dzieła nowej ewangelizacji, której niezbywalnym elementem jest ukazywanie świętości ewangelicznej.

Andrzej Szostek w: http://www.ptta.pl/pef/pdf/v/veritatis_splendor.pdf

Myśl na dziś: Jeśli chcesz osiągnąć życie, zachowaj przykazania...