Głos św. Jana Pawła II:
„Historia świadczy o tym, że Polacy byli zawsze narodem rycerskim. Nie szukali wojny, nie prowadzili na ogół wojen zaborczych, ale umieli bohatersko walczyć w obronie zagrożonej wolności i niepodległości. Zwycięstwa oręża polskiego znaczą poszczególne etapy naszych dziejów od epoki piastowskiej poprzez Grunwald, aż po Wiedeń w 1683 r. […] Niepodległość Rzeczypospolitej została wywalczona z bronią w ręku, a zamknięciem tej żołnierskiej epopei stała się zwycięska bitwa pod Warszawą 15 sierpnia 1920 r. […]. Ostatnia, II wojna światowa jest dalszym ciągiem tej żołnierskiej epopei. […] Szczytem tego bohaterskiego, a równocześnie tragicznego wysiłku stało się Powstanie Warszawskie w 1944 r.”
Przemówienie do żołnierzy w Zegrzu Pomorskim 1991 r.
Z kalendarza:
„Karol Wojtyła – późniejszy Papież Jan Paweł II, w ramach przysposobienia wojskowego od 27 września do 2 października 1938 roku odbył kurs wstępny i budował drogę na przełęczy Krowiarka w powiecie Maków Podhalański. Po zwolnieniu ze służby czynnej (28 listopada 1938 r.) brał udział w cotygodniowych zajęciach Legii. Przebywał też na jednym z organizowanych przez krakowską Legię obozów – w Ożomli pod Lwowem. W jego trakcie studenci nie tylko odbywali ćwiczenia wojskowe, ale też pomagali przy budowie szkoły i przy pracach rolniczych […]. Każdy z uczestników obozu miał stopień wojskowy strzelca z cenzusem. Wszyscy otrzymali karabiny. Zajęcia obejmowały musztrę z bronią i bez, ćwiczenia w strzelaniu oraz ćwiczenia z zakresu taktyki.”
Sesja naukowa w CBW, Warszawa 2008r.
Myśl na dziś: Dzisiaj nie musimy walczyć o granice naszego państwa. Ale czy na pewno? Który język jest ważniejszy w życiu Twoim i Twojej rodziny: polski czy angielski? Kultywujesz polskie tradycje, czy „fajniejsze” są walentynki?