Głos św. Jana Pawła II:
„Na podstawie osobistego doświadczenia – przez cztery lata co najmniej byłem robotnikiem – mam wielkie zaufanie do uczciwości i zrozumienia zasad i wartości moralnych, etycznych, przez świat pracy. […] Fakt, iż owoc pracy pozwala człowiekowi utrzymywać własne życie i swojej rodziny, pokazuje, jak praca jest bliska prawdziwej ludzkiej miłości, tego, co człowiek kocha, […] tego, co nadaje pozytywny, fundamentalny sens jego życiu osobistemu i wspólnocie.
Praca ma dopomagać człowiekowi do tego, aby stawał się lepszym, duchowo dojrzalszym, bardziej odpowiedzialnym...”
Jan Paweł II, Autobiografia
Z kalendarza:
Karol Wojtyła, późniejszy Ojciec Święty Jan Paweł II znał świetnie środowisko robotnicze. Ogromnym szacunkiem darzył ludzi pracy. Przez kilka lat sam pracował jako robotnik w szczególnie ciężkich warunkach.
Do tych doświadczeń Ojciec Święty wielokrotnie powracał w tekstach naukowych, twórczości literackiej oraz pracy duszpasterskiej, m. in. w reportażu o pobycie w Belgii w środowisku robotniczym „Mission de France”, rozprawie filozoficznej „Osoba i czyn” (1952), poemacie „Kamieniołom” (1956) oraz encyklice społecznej „Laborem exercens” (1981). Podczas spotkania z przedstawicielami środowisk pracy papież podkreślał, że praca nie może być traktowana - nigdy i nigdzie - jako towar, bo człowiek nie może dla człowieka być towarem.
https://idmjp2.pl/index.php/pl/jan-pawel-ii/artykuly-o-janie-pawle-ii/1271-o-pracy-ludzkiej
Myśl na dziś: Znajdź radość w swoim codziennym trudzie. Twoja praca każdego dnia buduje maleńką cząstkę świata.