EUCHARYSTIA - MISTERIUM WIARY

Drugiego dnia rekolekcji w naszej Parafii ks. dr Tomasz Smalcerz kontynuował rozważania wokół najważniejszego KLUCZA DO EUCHARYSTII – MODLITWY PAŃSKIEJ „OJCZE NASZ”.

Ksiądz Rekolekcjonista skoncentrował się wokół pierwszych słów – próśb zawartych w modlitwie:

„Ojcze nasz

któryś jest w niebie

święć się imię Twoje

przyjdź królestwo Twoje

bądź wola Twoja , jako w niebie tak i na ziemi”.

Kolejność wymawianych słów nie jest przypadkowa.

OJCZE NASZ - Bóg jest w NIEBIE, poza ziemskim wymiarem i czasem.

W Modlitwie Pańskiej jest nie tylko STWÓRCĄ ale staje się OJCEM LUDZI , który pragnie naszego szczęścia.

ŚWIĘĆ SIĘ IMIĘ TWOJE, PRZYJDŹ KRÓLESTWO TWOJE- uwielbienie Stwórcy w modlitwie jest najważniejszym zadaniem istoty ludzkiej , aby zacieśnić relacje człowieka z Bogiem Ojcem.

„Marana tha”-„Przyjdź Panie Jezu” pojawia się w modlitwach, pieśniach chrześcijańskich , zwłaszcza w okresie adwentu.

Modlitewny zwrot,, Święty, Święty, Święty’’ (po trzykroć święty) pojawia się także u Izajasza .

Zwrot „Przyjdź Panie Jezu” pojawia się ponadto na końcu Apokalipsy Świętego Jana Ewangelisty oraz w Liście apostoła- Pawła, do Koryntian.

„Bądź wola Twoja jako w niebie tak i na ziemi”.

Czas uwielbiania , właściwe przeżywanie TAJEMNICY BOGA akceptowanie Jego woli,

TO PODSTAWOWE WYZNACZNIKI WIARY ZAWARTE W MODLITWIE „OJCZE NASZ”. Bezgraniczne uwielbienie Stwórcy to także wiodące myśli zawarte w nauczaniu świętego Jana Pawła II.

Uświadomienie obecnym roli modlitwy w naszym życiu , to główna myśl przewodnia rozważań drugiego dnia rekolekcji.

Wypowiadane słowa modlitwy , świadome lub czasami mniej świadome powinny nakłonić Nas do pogłębienia rozumienia przesłania słów Modlitwy Pańskiej , aby zacieśnić relacje z Bogiem a tym samym wzbogacić nasze sumienie.

Modlitwa jest jak ziarno , woda czy zaczyn , powoduje duchowy wzrost człowieka.

Modlitwa potrzebuje czasu , aby przyniosła odpowiedni skutek.

Ważna jest jakość modlitwy a nie ilość powtarzanych słów.

Otrzymujesz to, co dajesz.

Przyjdź , posłuchaj rozważań dotyczących Twojej wiary , bo Rekolekcje przygotowały dla Ciebie sprawdzone autorytety Kościoła katolickiego.

Anna Hajduła