Około 1290 roku istniała parafia w Chechle, do której należały osady: Gołszowice (Golczowice), Kwaszniów (Kwaśniów), Chełm(Cieślin). Parafia sięga czasów Bolesława Śmiałego, a założyć ją miał Stanisław Szczepanowski. Są nawet ślady, że parafia istniała w latach 1242-66, bo odwiedzał ją bł. Prandoła z Białaczewa, herbu Odrowąż, biskup krakowski.
W 1308 r. biskup krakowski Jan Muskata zostaje oskarżony m.in. o to, że jego ludzie spustoszyli kościół w Hechle. Jak podaje kronikarz Długosz, w 1325 roku Chechło należało do dekanatu sławkowskiego
Długosz podaje również, że w 1440 roku w Chechle stał kościół parafialny, drewniany pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny. Obecny kościół parafialny jest murowany. Wybudowany został przez parafian. Jego budowę ukończono w 1895 roku. Budowę kościoła rozpoczął i prowadził ks. kanonik Wincenty Nowakowski. W roku 1910 kościół został konsekrowany przez biskupa Augusta Łosińskiego.
Regestra Świętopietrza wymieniają plebana Piotra z parafii Chechel płacącego Rzymowi 10 grzywien, 14,5 skojców1). Wedle relacji Długosza (1440r.) istniała tu karczma, która płaciła plebanowi 3 grzywny i 2 dzbanki piwa Pileckiego, 1 kamień łoju. Pleban miał trzy pola i obszerne łąki, młyn, płacący plebanowi dwie grzywny czynszu. Do jego posiadłości należały także dwie sadzawki na rzece Kartorii (obecnie Centuria), w których miał ryby na swój użytek i co trzy lata mógł sprzedać za 15 grzywien. Miał też prawo łowić ryby w czterech rzekach: Kartorii, Przemszy, Białej i Chechelcu. Parafia była bogato uposażona. Należalo bowiem do niej 12 wsi: Grabowa, Błędów, Niegowonice, Kwaśniów, Cieślin, Biczowiek (Ryczówek), Ryczów, Rodaki, Hutki, Golczowice, Krzywopłoty, Kanki. Już na początku II poł. XV wieku funkcjonował tu folwark, Wizyta Kazimierskiego z 1595 r. świadczy, że kościół był drewniany, pokonsekrowany. Plebanem był Stefan a Siewior, kapłan. Wizyta wylicza liczne pola plebańskie w różnych miejscach będące, także dziesięciny z 11 wiosek. Miała parafia wikariat i szkołę. W 1802 r. nową parafię utworzyły Niegowonice, a w 1929r. odłączyły się Błędów i Cieślin, a w 1958r Rodaki.
źródło
Ks. Jan Wiśniewski "Historyczny opis kościołów, miast, zabytków i pamiątek w olkuskiem" Druk szkoły rzemiosł w Marjówce Opoczyńskiej 1933r.
Kroniki Długosza