W XV w. stał w Chechle drewniany kościół parafialny pod wezwaniem NMP, obecny kościół pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny pochodzi z 1807 roku i swoim wyglądem nawiązuje do baroku.

Rokokowy ołtarz główny foto zawiera malowany na desce obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem foto, którego pochodzenie szacowane jest na XVI wiek.  Po bokach figurki świętych doktorów Kościoła: po lewej św. Augustyn foto, po prawej św. Ambroży . W ścianach prezbiterium oraz w nawie znajdują się witraże zaprojektowane przez olkuskich artystów, małżeństwo Zofii i Stanisława Wywiołów. W kościele są cztery ołtarze boczne. Dwa z nich - równoległe do ołtarza głównego - pochodzą z połowy XVII w. Północny (lewy) w swojej centralnej części ma pochodzący z okresu baroku obraz św. Antoniego w srebrnej sukience . Górna nastawa zawiera obraz św. Zofii, po bokach stoją figurki św. Andrzeja i św. Krzysztofa, a na samym szczycie św. Michała . Ołtarz po drugiej stronie wnęki prezbiterium foto, zdobi obraz św. Anny, Marii i Dzieciątka w metalowej sukience . Nad nim obraz św. Józefa, a po bokach wyrzeźbieni św. Jakub i św. Wojciech. Ołtarz zwieńcza figurka patrona strażaków - św. Floriana . Dwa pozostałe ołtarze boczne dostawiono już później - u schyłku baroku. W jednym (lewym) znajduje się obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem w srebrnej sukience , który może być zastawiony obrazem św. Izydora. Powyżej na obrazie widać Matkę Boską Różańcową . Po lewej stronie ołtarza stoi figurka św. Wincentego Fereriusza , a po prawej św. Dominika . Większość ołtarza znajdującego się po przeciwnej stronie zajmuje okazały krucyfiks pochodzący z XVIII wieku , w którego tle mamy widok Jerozolimy. Po bokach rzeźby: lewa - Matki Boskiej Bolesnej , prawa - św. Jana Ewangelistyfoto . Nad krzyżem - obraz ze św. Józefem, a szczyt ołtarza to rzeźba Anioła .

kosciol male3

Nad wejściem bocznym (na lewo od wejścia głównego), na ścianie wisi obraz św. Cecylii - patronki chóru parafialnego. Obraz ten znaleziono podczas konserwacji obrazu Matki Boskiej z Dzieciątkiem. Na przeciwległej ścianie obraz św. Łucji . Wchodząc do świątyni tym samym wejściem na ścianie można przeczytać epitafium znajdujące się pod portretem Władysława Turskiego , fundatora świątyni po jej pożarze w XIX w. (zmarł 25 lipca 1907 r. w wieku 52 lat). Ściany świątyni są zdobione obrazami ukazującymi stacje Drogi Krzyżowej. Pod koniec lat 90. dokonano ich renowacji oraz oprawiono w piękne ramy. Na zdjęciu obok stacja IV. Od 1905 r. w kościele znajdują się zabytkowe organy austriackiej firmy - braci Rieger, przeszły one kapitalny remont w roku 2011. W kościele zachowała się barokowa chrzcielnica , pochodząca również z tego okresu ambona oraz znajdujące się nad nią tablice z dziesięcioma przykazaniami . W latach 2008-2012 w kościele przeprowadzono wiele istotnych prac: wykonano nową więźbę dachową i pokryto dach blachą cynkowo-tytanową (w tym wieżę i sygnaturkę), zakupiono nowe drzwi prowadzące do nawy głównej oraz do przedsionka kościoła. W roku 2010 odnowiono i wymalowano sklepienie świątyni. Nowy ołtarz , ambonka i miejsce przewodniczenia zostało zakupione w roku 2011, poświęcenia ołtarza dokonał ks bp Kaszak w roku 2011.