logo sdmPRZED ŚWIATOWYMI DNIAMI MŁODZIEŻY (25) 27 maja 2016

Diecezje przygotowują dla pielgrzymów, którzy przybędą na Światowe Dni Młodzieży zza granicy, program duchowy i kulturalny, który zaprezentuje charakterystykę danego regionu. Pomysłów jest bardzo wiele.

Większość diecezji przygotowuje centralną liturgię połączoną z czuwaniem i festiwalem kultur. W Warszawie centralne wydarzenie dni w diecezjach odbędzie się przed świątynią Opatrzności Bożej. Poznań główne uroczystości organizuje na Cytadeli. Trzeba wybrać takie miejsce, które pomieści wielu pielgrzymów. W Sosnowcu pielgrzymi zostaną zaproszeni pod pomnik Jana Pawła II na Placu Papieskim. Oczywiście zaproszeni są również sami mieszkańcy diecezji.

Są też takie regiony, gdzie akcentuje się lokalny charakter dni w diecezjach. Ks. Rafał Grzesiak, z archidiecezji częstochowskiej mówi, że niniejsze spotkania modlitewne pozwalają na głębsze i bardziej osobiste spotkanie z Chrystusem.

Diecezje starają się ciekawie zaprezentować dziedzictwo kultury. Oprócz modlitwy, której na pewno nie zabraknie, jest także czas na wspólne wycieczki, zabawy oraz zaangażowanie w społeczne projekty przygotowane przez organizatorów. — Różne regiony dysponują różnego typu zasobami — przyrodniczymi czy kulturalnymi — ale nawet tam, gdzie tych zasobów jest mniej, można zaaranżować ciekawą debatę, pokaz czy dobrą zabawę —mówi w rozmowie z Katolicką Agencją Informacyjną Diana Golec.

Pielgrzymi przyjeżdżający do archidiecezji białostockiej odwiedzą sanktuarium Świętej Wody i poznają historię niedawnego cudu eucharystycznego w Sokółce. Archidiecezja warmińska zaprasza na pieszą pielgrzymkę z Olsztyna do miejsca jedynych w Polsce oficjalnie uznanych przez Kościół objawień maryjnych, sanktuarium Matki Bożej Gietrzwałdzkiej. Świdnica przygotowała szlak maryjny z postojami w Wambierzycach i Bardzie oraz na Górze Iglicznej i Wielkiej Sowiej. Goście diecezji świdnickiej z jednym biletem wstępu zwiedzą kilka najciekawszych muzeów w regionie, w tym zamek w Książu. Szlakiem św. Siostry Faustyny, Łodzi żydowskiej, rosyjskiej, czy niemieckiej oprowadzać będą pielgrzymów przewodnicy z archidiecezji łódzkiej. W Kaliszu, czyli biblijnym Domu Józefa, goście będą mogli doświadczyć żywego w tym regionie kultu ziemskiego ojca Jezusa. W archidiecezji warszawskiej 21 lipca będzie Dniem Kultury i Historii — młodzież ma zwiedzać m.in. Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum św. Jana Pawła II i ks. Stefana kardynała Wyszyńskiego, Zamek Królewski, pałac w Wilanowie, Centrum Nauki Kopernik i inne. Na wieczór zaplanowano spotkanie na placu Piłsudskiego, gdzie odbędzie się plenerowe przedstawienie na temat historii Polski i Warszawy.

Diecezja rzeszowska stawia na aktywne poznawanie regionu, zwiedzanie muzeów i ciekawych miejsc na Podkarpaciu. Wśród pomysłów na spędzenie czasu w Beskidzie Niskim, goście będą mogli wybrać się na górską wędrówkę najatrakcyjniejszymi szlakami turystycznymi. Zaplanowano kilkadziesiąt tras górskich oraz zwiedzanie kościołów i miejsc kultu związanych ze świętymi z regionu. Szczegółowy plan opracowuje sekcja kulturalna, w skład której wchodzą m.in. przewodnicy PTTK. Diecezja, która wybrała sobie biblijną nazwę Tabor zapewnia też gościom autokary, które dowiozą ich na wspólne wydarzenia.

Na życzenie samych pielgrzymów diecezja sosnowiecka przygotowuję pielgrzymkę pieszą w miniaturze. Goście zza granicy i wszyscy chętni spotkają się we Wrzosowej, by przejść w pielgrzymkowych grupach pod jasnogórski Szczyt, gdzie, tak jak zawsze, zostaną przywitani przez księdza biskupa i paulinów. Będzie też Msza św. ze Szczytu. Dla gości organizowany jest też wyjazd do Obozu Zagłady w Oświęcimiu. Kilka gmin zaprosi obcokrajowców na Pustynię Błędowską, gdzie oprócz Mszy św. przygotowany zostanie wieczorny koncert.

Na inwazję pielgrzymów zdążających do Krakowa przygotowuje się Jasna Góra. Klasztor oo. paulinów ma już zapisanych ok. 200 tys. gości, a wiele pielgrzymek przyjedzie niezapowiedzianie. Dlatego na odwiedzenie jasnogórskiego sanktuarium w dniach poprzedzających ŚDM trzeba zagospodarować kilka godzin. Warto pamiętać też, że ze względów bezpieczeństwa w dniu wizyty na Jasnej Górze papieża Franciszka, czyli 28 lipca, sanktuarium będzie dla pielgrzymów zamknięte.

W dniach poprzedzających główne obchody ŚDM oraz w pierwsze dni sierpnia dla indywidualnych gości niedostępne będzie muzeum holokaustu w Auschwitz-Birkenau. Oświęcimskie miejsce pamięci będzie w tym czasie przyjmować tylko zarejestrowane grupy uczestniczące w Światowych Dniach Młodzieży. Dyrekcja szacuje, że w tym czasie muzeum holokaustu odwiedzi ok. 300 tys. gości z całego świata.

— Mamy nadzieję, że ŚDM przeżywane w diecezjach pomogą młodzieży świata zachwycić się kulturą innych krajów: zapoznać młodych Polaków z doświadczeniami rówieśników z innych kontynentów, a tym z kolei przybliżyć historię, kulturę i tradycję, która nas ukształtowała — dodaje Diana Golec. kjk (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.)