Prasa katolicka
Prasa katolicka 14.02.2021
- Szczegóły
- Kategoria: Prasa katolicka
„Niedziela”:
O krok od Boga. W Tygodniu Modlitw o Trzeźwość Narodu poszukujemy odpowiedzi na pytania: jak uniknąć nałogu? Jak radzić sobie, gdy już zostaliśmy zniewoleni? Problem narasta, wszak w samym 2020 r. Polacy wydali o 2,5 mld zł więcej na alkohol niż rok wcześniej. Praktycznych rad w tej sprawie udziela ekspert Rafał Porzeziński.
Wielki Post w praktyce. Pościć to nie tylko rezygnować z pokarmów mięsnych w piątek i ograniczać ilość słodyczy. Post to coś znacznie więcej. O prawdziwym sensie postu i o tym, jak z pożytkiem dla nas wykorzystać ten czas.
Jest nas coraz mniej. Czy czeka nas demograficzna katastrofa? W ubiegłym roku liczba zgonów w Polsce przewyższyła o ponad 120 tysięcy liczbę urodzeń – to najgorszy wynik od II wojny światowej. Jak wyjść z demograficznej zapaści?
Pierwszy telefon dla dziecka. Kiedy kupić dziecku pierwszy telefon? Jakie ma spełniać zadania? Na jakich warunkach dziecko będzie mogło z niego korzystać?
„Gość Niedzielny”:
1. Jak dobrze zacząć Wielki Post?
2. Zabytkowy krzyż na Giewoncie nie będzie już słupem ogłoszeniowym;
3. W cyklu „Z bliska” – niezwykłe miejsce, w którym nawraca się francuska młodzież, czyli o Grocie św. Marii Magdaleny w Prowansji.
Prasa katolicka 7 LUTY 2021r
- Szczegóły
- Kategoria: Prasa katolicka
GOŚĆ NIEDZIELNY
Kto powinien decydować o tym, kiedy zaprzestać uporczywej terapii, i na czyni polega różnica między rezygnacją z uporczywej terapii a eutanazją?
PONADTO W „GOŚCIU":
■ dlaczego coraz więcej dzieci i młodzieży wymaga pomocy psychiatry dziecięcego?
■ Polak—Chorwat dwa bratanki, czyli o podobieństwach między Polską i Chorwacją.
NIEDZIELA
ZAPRASZAMY DO LEKTURY 6 NUMERU "NIEDZIELI" NA 7 LUTEGO 2021 R.
PRZEGLĄD „NIEDZIELI.'
Wybrane artykuły
WIARĘ NALEŻY TRAKTOWAĆ POWAŻNIE Osoby nieświadome swojej wiary traktują sakramenty jak usługę, którą oferuje Kościół. Takiemu podejściu do sakramentu bierzmowania sprzeciwił się proboszcz parafii w Ropicy Polskiej. W „Niedzieli" znajdziemy wnikliwy komentarz w tej sprawie. s. 20-22
LUDZIE SĄ PO TO, BY ICH KOCHAĆ Jak z pandemią radzą sobie chorzy i osoby niepełnosprawne? W Jak pomóc im w tym trudnym czasie i ustrzec ich przed depresją? O tym w szczerej rozmowie opowiada Anna Dymna, której fundacja zajmuje się osobami niepełnosprawnymi intelektualnie. s 14-15
WYROK TRYBUNAŁU OCALI ŻYCIE TYSIĄCOM DZIECI Po jego publikacji aborcja eugeniczna zmniejszy się o ponad 90% przypadków. Czy za polskim przykładem pójdą inne kraje Europy? Czy staniemy się liderem innowacyjności w leczeniu najmniejszych pacjentów? Na te pytania znajdziemy odpowiedzi w najnowszym numerze „Niedzieli". s. 26-27 ::
DLACZEGO MŁODZI SĄ AGRESYWNI? Specjaliści alarmują: wśród nastolatków rośnie agresja, O:: a pandemia ją jeszcze wzmaga. Jak to zmienić? Jak pomóc młodym ludziom w opanowaniu agresji? Co w tej sprawie mogą zrobić rodzice i nauczyciele? s. 48-51
Prasa katolicka 13.12.2020
- Szczegóły
- Kategoria: Prasa katolicka
„Niedziela”
Podwójnie gorzka rocznica. Czy można porównać protesty lat 70. i 80. do tych, które niedawno przeszły przez polskie ulice? Co różni obecną młodzież od tej, która walczyła o wolność z komuną? Spójrzmy przez pryzmat tamtych wydarzeń na aktualną sytuacje w naszym kraju.
Zacznijmy od Jezusa, a wszystko inne się poukłada. Arcybiskup Grzegorz Ryś w szczerej rozmowie komentuje protesty, jaki niedawno przeszły przez Polskę oraz kreśli wyzwania stojące przed Kościołem w najbliższej perspektywie.
Młodzi szukają miejsca w Kościele. Ubrani są w alby, modne okulary przeciwsłoneczne. Swoim śpiewem wzbudzają zachwyt milionów obserwatorów w Internecie. Oni odnaleźli swoje miejsce w Kościele i teraz zachęcają innych młodych do odkrywania prawdziwej rzeczywistości Kościoła. Poznajmy niezwykłych ministrantów z Katowic-Bogucic, którzy śpiewają o Bogu.
Jak przetrwać COVID? Wokół pandemii narosło wiele nieporozumień. Rozwiewa je Marek Posobkiewicz, lekarz, były główny inspektor sanitarny, który sam przechorował koronawirusa. Poznajmy jego mądre spostrzeżenia i rady poparte osobistym doświadczeniem.
„Gość Niedzielny”:
1. Trzecia część cyklu adwentowego „objawiło się życie”
2. Czy zakazy i limity wprowadzone we Francji przyczyniły się do odnowy życia religijnego?
3. Sekrety autoportretu Matki Bożej z Guadalupe, wobec których nauka jest bezradna.
Prasa katolicka 10.01.2021
- Szczegóły
- Kategoria: Prasa katolicka
„Niedziela”
Kim są nawróceni? Już od 2 tysięcy lat wyznawcy różnych religii, zwolennicy wielorakich filozofii i światopoglądów wybierają Chrystusa. Kim są nawróceni? Co nimi kieruje? I jak my, katolicy, powinniśmy na nich patrzeć?
Szczepić się czy nie szczepić? Co na temat szczepionek na COVID-19 mówią katoliccy etycy? Jakie stanowisko w tej sprawie zajął polski episkopat? Czy katolik może skorzystać ze szczepionek?
Kapelani w czasach pandemii. Jak zmieniła się praca kapelanów w czasie pandemii? Co modlitwa daje osobom, które są hospitalizowane? Na te pytania odpowiedzi udziela ks. Arkadiusz Zawistowski, krajowy duszpasterz służby zdrowia.
Pedofilia – okrucieństwo (nie)tolerowane? 120 mln dziewczynek w samym 2014 r. zostało wykorzystanych seksualnie. Media jednak milczą w tej sprawie. Wolą mówić o pedofilii wśród księży, podczas gdy ta stanowi zaledwie promil wszystkich zbrodni seksualnych wobec dzieci. Z tego powodu bez pomocy pozostaje 99% ofiar. O skali aktów pedofilskich na świecie i w walce z dorosłymi wykorzystującymi dzieci opowiada „łowca pedofilii” ks. Fortunato Di Noto.
„Gość Niedzielny”
- Specjalny dodatek na rozpoczynający się rok ze świętym Józefem – modlitwa do świętego, którą codziennie od 40 lat odmawia papież Franciszek.
- „Mnie opat tyniecki zabronił umierać w tym roku. Mam wyraźny zakaz” – ojciec Leon Knabit o wygranej walce z koronawirusem.
- Jak sprawnie zarządzać Kościołem i jednocześnie zachować jego wspólnotę – rozmowa z dominikaninem ojcem Michałem Paluchem.
Prasa katolicka 29.11.2020
- Szczegóły
- Kategoria: Prasa katolicka
„Niedziela”:
Na co czekamy w Adwencie? Adwentowe pytania ciągle budzą ciekawość, niepokój, ale i nadzieję. Kiedy nastąpi drugie przyjście Chrystusa? Po co Jezus ma przyjść ponownie? Jakie będzie to drugie przyjście? „Niedziela” porusza ten temat w swoim najnowszym numerze.
Niecodzienne rekolekcje. Jak przeżyć Adwent w czasach pandemii? Jak zmienić swoje życie? W jaki sposób dotrzeć do Jezusa? Na te pytania odpowiada projekt ODDANIE33. Do każdego numeru „Niedzieli” dołączona jest płyta z tymi niecodziennymi rekolekcjami.
Francja domaga się Mszy. Dość walki z Kościołem, dość dyskryminacji katolików, mówią wierzący Francuzi. Co tak naprawdę dzieje się we Francji? Czy pod pretekstem walki z pandemią niszczy się tam religię? Sytuację komentuje duszpasterz Polskiej Misji Katolickiej we Francji.
Protest! Przeciw komu? Czy można być prawdziwym chrześcijaninem, opowiadając się za aborcją? Dlaczego Kościół nigdy nie poprze prawa do zabijania dzieci? Czego tak naprawdę oczekują uczestnicy strajków? Autor trafnie komentuje wydarzenia, jakich jesteśmy świadkami.
„Gość Niedzielny”:
1. Bezpłatny dodatek specjalny: kalendarz ścienny na 2021 rok z wizerunkami świętych.
2. Początek cyklu adwentowego „Objawiło się życie”.
3. Rozmowa z ojcem jackiem Salijem o skandalach w Kościele i odchodzeniu młodych od wiary.